Pieczenie pierniczków przez grupę viii

Pieczenie pierniczków przez grupę viii

Kraina Tuwima |
9/
12
/2014

9.12.2014 r. PIECZENIE PIERNICZKÓW PRZEZ GRUPĘ VIII

 

9 grudnia przedszkolaki z grupy VIII po raz kolejny wzięły udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Handlowym Kaskada, które przybliżyły dzieciom zwyczaj i tradycję pieczenia Toruńskich Pierników. Okazuje się, że pierniki były  popularne również w przedwojennym Szczecinie.  Dla mieszkańców stanowiły symbol przynależności do miasta i tradycji. Pierniki szczecińskie przybierały różne formy: marynarza, rybaka, kotwicy, ryby, mewy. Obdarowywano nimi przyjaciół i dzieci w pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Dzieci rozpoczęły zajęcia od powtórzenia wiadomości na temat produktów potrzebnych

do wykonania pierników. Oglądały i dotykały sprzęty oraz naczynia kuchenne używane bardzo dawno temu. Śledziły proces wyrabiania ciasta, samodzielnie je potem rozwałkowały i wypełniały ciastem przeróżne foremki.  Pięciolatki przekonały się, że nie jest to łatwe zajęcie. Ubrane w jednakowe fartuszki doskonale się przy tym bawiły. Surowe pierniczki zostały upieczone w piecu. Pachnące i ciepłe zostały zapakowane każdemu do kieszonki w fartuszku, który również był prezentem od cukierników. Dzieci z trudem pokonały pokusę zjedzenia aromatycznych wypieków zaraz po ich upieczeniu.

Wizyta  w ,,Piernikowej Krainie” pełnej magii i świątecznych zapachów bardzo się wszystkim podobała. Może odwiedzimy cukierników w przyszłym roku… Kto wie…

 

 

...