Tata kai i kość wieloryba

Tata kai i kość wieloryba

Kraina Tuwima |
10/
10
/2014

3.10.2014 r. – TATA KAI I KOŚĆ WIELORYBA

 

Rankiem, po śniadaniu przedszkolaki z grupy VI   „Pstryczki” odwiedził tata jednej z dziewczynek. Pan Jakub Szumin przywiózł  ze sobą ciekawy eksponat – kość wieloryba, która została niedawno znaleziona w Kanale Piastowskim w Świnoujściu podczas prac modernizacyjnych. Kość wieloryba, to fragment kręgosłupa. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się właśnie w tym miejscu i jak długo znajdowała się pod wodą. Te informacje będą znane dopiero po dokładnych oględzinach, które przeprowadzą biolodzy.

Kość kręgosłupa odnalezionego wieloryba jest bardzo duża i ciężka, o czym przekonali się chłopcy, którzy próbowali ją podnieść. Pan Jakub powiedział nam,  że wyłowiony ogromny kręg wieloryba prawdopodobnie należał do humbaka lub finwala.  Jego rozmiary mogą jednak sugerować, że są to szczątki płetwala błękitnego, największego wieloryba na świecie, który jest największym znanym stworzeniem w historii Ziemi. Gatunek ten występuje we wszystkich oceanach naszej planety. Byłaby to prawdziwa  sensacja przyrodnicza, gdyż w Bałtyku nigdy tego gatunku nie odnotowano.

Tata Kai w ciekawy sposób  przekazał dzieciom cenne informacje na temat wielorybów. Wieloryby, zwane również waleniami, są największymi zwierzętami zamieszkującymi Ziemię. Te morskie olbrzymy są jednocześnie bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w ich środowisku naturalnym. Zmiany klimatu, zanieczyszczenie wód oceanicznych i wielorybnictwo doprowadziły do tego, że istnienie poszczególnych gatunków tych olbrzymich  ssaków stoi dziś pod znakiem zapytania.

...