"Pstryczki"

Warsztaty muzealne – „W afrykańskiej wiosce”

Elżbieta Kowalska |
19/
2
/2019

W dniu 19.02.2019r. dzieci z grupy V  pod opieką wychowawczyń i rodziców wzięły udział w warsztatach muzealnych w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Zajęcia poprowadziła pani Dorota Baumgarten-Szczyrska, która jest nie tylko specjalistą z zakresu historii, ale potrafi zaczarować dzieci swoja osobą.  

"Pstryczki" wyruszyły tego dnia wraz z Panią Dorotą w ciekawą podróż do zachodniej Afryki. Zobaczyły, jak wyglądają afrykańskie domy, poznały sposób ich budowy i materiały, z których są tworzone. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda życie codzienne afrykańskich rodzin, jakie obowiązki mają ich rówieśnicy, do jakich szkół uczęszczają i w co bawią się w wolnym czasie. Obejrzały też targowisko i dowiedziały się, jakie rzeczy można na nim kupić, a także jakie zasady obowiązują w trakcie sprzedaży najróżniejszych produktów. Same skosztowały „afrykańskiej herbatki”. Przedszkolakom zastała przybliżona kraina magicznych przedmiotów – masek, posągów i fetyszy. Na koniec spotkania każdy uczestnik warsztatów wykonał „pamiątkę” z Afryki – afrykańską maskę.

Pobyt w Muzeum Narodowym był okazją do bezpośredniego obcowania dzieci ze sztuką muzealną. Dzięki warsztatom dzieci zdobyły dużo wiadomości o Afryce i jej mieszkańcach a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.

...