"Wietrzyki"

Z wizytą w Operze

Elżbieta Kowalska |
31/
5
/2019

31.05. dzieci z grupy IX wybrały się do Szczecińskiej Opery na przedstawienie pt.: „Historia najmniej prawdopodobna”. To inscenizacja na podstawie mało znanej baśni Hansa Christiana Andersena (pod tym samym tytułem), w której punktem wyjścia jest zapowiedź znudzonego króla, że ten, kto dokona czegoś najbardziej nieprawdopodobnego, otrzyma połowę królestwa i rękę księżniczki. Kiedy w konkury staje Czas, którego wcieleniem jest zegar i jego zegarmistrz, czas na dużej scenie się zatrzymuje…

Mali widzowie zostali zaproszeni z widowni do wnętrza zegara czyli za kulisy nowo wyremontowanej Opery na Zamku. Stali się uczestnikami kolejnych scen muzycznego przedstawienia, które w różny sposób odnosiły sie do tematu czasu i stanowiły kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane były za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

Po dziesięciu "ceremoniach godzin" przedszkolaki powróciły na widownię i kontynuowały śledzenie rywalizacji o rękę królewny. 

Spektakl z pewnością pobudził ich wrażliwość i wyobraźnię muzyczną oraz niewątpliwie oswoił z wysoką kulturą.

...