"Cudaczki" i "Ptaszki"

Zajęcia edukacyjne z psem

Elżbieta Kowalska |
26/
2
/2019

26 lutego przedszkolaki z grupy X i XIII odwiedził specjalny gość. W progach naszej placówki przywitaliśmy Panią Dianę, która przyprowadziła ze sobą Pati. Pati jest psem. J

Na początku spotkania dzieci poznały budowę ciała psa i ustalone zostały zasady, których trzeba było przestrzegać podczas zajęć, aby Pati czuła się komfortowo. Dzieci dowiedziały się, że psy mają bardzo czuły słuch, dlatego nie wolno przy nich krzyczeć i zachowywać się zbyt gwałtownie.

Pani Diana wytłumaczyła, że do psa należy podchodzić spokojnie i najpierw trzeba „przedstawić się” poprzez podanie do powąchania ręki, aby pies mógł nas poznać. Chętne dzieci mogły zapoznać się z Patką. Przedszkolaki mogły też usłyszeć, jak głośno Pati szczeka. Pierwsze szczeknięcie, mimo, że zapowiedziane, lekko przestraszyło dzieci, później sprawiało już tylko radość. Na dzieciach wielkie wrażenie zrobiła informacja, że Patka umie liczyć. Nikt nie chciał wierzyć, dopóki Pati nie zaczęła przeliczać swoich smakołyków. Oczywiście liczyła za pomocą szczeknięć.

Dzieci mogły zaobserwować jak psy węszą i słuchają swojej pani. Mogły także samodzielnie zapiąć smycz i dać Pati kilka smakołyków. Przedszkolaki mogły przećwiczyć z Panią Dianą i Patką, jak należy zwrócić się do właściciela psa, jeśli chcemy go pogłaskać oraz przede wszystkim dowiedziały się, jak należy się zachowywać, aby było to bezpieczne spotkanie.

Na zakończenie Pani Diana udowodniła, że nawet psy umieją sprzątać swoje zabawki, a także pomagają swoim właścicielom w przygotowaniu się do snu, poprzez rozebranie z bluzy i skarpetek.

Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat psów, ale przede wszystkim na temat odpowiedniego, bezpiecznego zachowania w ich towarzystwie. Oby więcej takich ciekawych spotkań edukacyjnych.

...