"Ptaszki"

Wizyta w Domu Kultury „13 Muz”

Elżbieta Kowalska |
19/
11
/2019

We wtorek 19.11 przedszkolaki z grupy XIII „Ptaszki” miały okazję oglądać, a właściwie wziąć udział w niezwykłej wystawie. W ramach projektu „Zabawy Sztuką – Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” Fundacji Las Sztuki, w Domu Kultury „13 Muz” działa niecodzienna galeria. Dzieci mogą tam aktywnie doświadczyć sztuki.

„Ptaszki” zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza dostała poważne zadanie nakręcenia filmu w systemie poklatkowym. Na specjalnej magnetycznej tablicy dzieci zbudowały robota z figur geometrycznych. Następnie ożywiły go, przesuwając delikatnie elementy, z których powstał i dokumentując każdą z tych zmian zdjęciem.  

Podczas gdy małych filmowców zajmowały kwestie techniczne aparatu, druga grupa zwiedzała pozostałą część galerii. Dzieci znalazły się w miejscu osobliwym. Na ścianach  wisiały obrazy, którym brakowały twarzy. Zamiast nich były otwory, w które należało wpasować własną buzię. W ten sposób można było zostać na przykład Mona Lisą lub van Goghiem. Niektóre z obrazów posiadały jedynie ramę. Przebrane w różne stroje dzieci, same stawały się więc dziełami sztuki, pozując w obramowaniu bez płótna. W sali Pieta Mondriana przedszkolaki ćwiczyły równowagę dotykając różnymi częściami ciała poszczególnych kolorów.

Wodząc palcem po liniach wychodzącym z obrazów, docierały do kolejnych zakątków galerii. Szukały perły, która zgubiła się „Dziewczynie z perłą” Vermeera i trafiły do pokoju luster, gdzie stworzyły żywą rzeźbę ze swoich rąk i buź.

Wyprawa do galerii rozbudziła w dzieciach potrzebę tworzenia i chęć obcowania ze sztuką. Dzięki temu powoli stają się świadomymi i wrażliwymi uczestnikami zżycia społecznego.