"Wielorybki" i "Samosie"

Wycieczka na Lotnisko w Goleniowie

Elżbieta Kowalska |
5/
11
/2019

W dniu 05.11.2019 r. dzieci z grupy VIII „Wielorybki” oraz XII „Samosie” wybrały się na wycieczkę autokarową na Lotnisko w Goleniowie. Celem wycieczki było zaznajomienie dzieci z pracą ludzi na lotnisku i jego funkcjonowaniem oraz pokazanie "Ścieżki pasażera", którą pokonujemy od momentu pojawienia się na lotnisku, do momentu wejścia na pokład samolotu.

Plan wycieczki był bardzo atrakcyjny. Najpierw musieliśmy przejść przez odprawę bagażową i celną. Przechodziliśmy przez specjalne bramki, które potrafią wykryć wszystkie metalowe przedmioty i prześwietlić bagaż. Tu mieliśmy okazję dowiedzieć się, czego nie należy wnosić na pokład samolotu i co zrobić, aby odprawa odbyła się szybko i sprawnie.

Po zakończeniu odprawy udaliśmy się na płytę lotniska, gdzie dzieci mogły obserwować przylot i odlot samolotów. Przedszkolaki dowiedziały się również w jaki sposób sprawdzany jest pas startowy i kim jest marszal.

Kolejną niesamowita atrakcją było spotkanie ze strażą pożarną. Zobaczyliśmy nowoczesne wozy strażackie. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość i wyposażenie tych pojazdów. Przedszkolaki mogły założyć prawdziwy hełm strażacki oraz z zaciekawieniem obserwowały pokaz wodny.

Podczas naszej wycieczki mieliśmy okazje poznać bliżej specyfikę pracy straży granicznej. Pan Michał – pirotechnik- przybliżył nam zakres jego obowiązków oraz zaprezentował „roboty” pomagające mu w wykonywaniu należących do niego czynności. Każde dziecko zachwytem obserwowało pokaz maszyn, ich sprawność i dokładność w podnoszeniu przedmiotów. Dowiedzieliśmy do czego one służą oraz  dlaczego nie wolno zostawiać bagażu na lotnisku.

Nie mogło zabraknąć również pracownika straży granicznej, który współpracuje z psem Dragonem. Pies po półrocznym szkoleniu jest wstanie wyczuć broń, narkotyki, ludzi w różnych przedmiotach i pomieszczeniach. Dragon jest psem bardzo łagodnym i chętnie witał się z przedszkolami.

Na koniec wycieczki obserwowaliśmy gablotę rzeczy, których nie wolno przywozić z innych krajów oraz tablice przylotów i odlotów. Na tarasie widokowym mogliśmy zjeść II śniadanie i przygotować się do drogi powrotnej.

Dziękujemy bardzo pani Beacie za oprowadzenie przedszkolaków po lotnisku oraz wszystkim pracownikom, którzy przyjęli nas ciepło, miło i cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania.