"Samosie"

Z wizytą w Muzeum Narodowym

Elżbieta Kowalska |
4/
3
/2020

W dniu 04.03.2020 roku dzieci z grupy XII „Samosie” wzięły udział w lekcji muzealnej pt.: „Spotkanie z Afryką” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. 

Gdzie leży Afryka? Jak duży jest to kontynent? Kto tam mieszka? Na te i wiele innych pytań przedszkolaki uzyskały odpowiedź w czasie zwiedzania  prezentowanych w muzeum wystaw afrykańskich. Dzieci dowiedziały się o tradycjach, kulturze, sztuce, rodzinie i życiu codziennym na przykładzie ludów Lobi i Somba zamieszkujących Afrykę Zachodnią. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Podczas prezentacji afrykańskiego stroju, mask czy tradycyjnych potraw, przedszkolaki oprócz oglądania eksponatów, mogły również je dotknąć, przymierzyć czy spróbować jak smakują. Wielorybki dowiedziały się jak mężczyźni w Afryce noszą czapki oraz w jaki sposób kobiety przenoszą wielkie dzbany z wodą. Najciekawszym punktem lekcji muzealnej było zwiedzanie wnętrza afrykańskiego domu. Na koniec spotkania Pani Dorota przeczytała dzieciom typową afrykańską bajkę oraz wręczyła kolorowanki przedstawiające maski ludów Lobi i Somba.

Pobyt w Muzeum Narodowym był okazją do bezpośredniego obcowania dzieci ze sztuką muzealną. Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.