"Pstryczki"

Andrzejki

Elżbieta Kowalska |
30/
11
/2020

„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią dzisiaj czary.”

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W poniedziałek, 30 listopada w grupie V obchodziliśmy Andrzejki. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych losów tekstowych i obrazkowych sprawdzały kim zostaną i jacy będą w przyszłości. Dużo radości sprawiło Pstryczkom przekłuwanie serca z imionami wybranka i wybranki serca. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.