Przedszkolaki

Dzień Języka Angielskiego

Elżbieta Kowalska |
23/
2
/2021

W dniach 22.02 oraz 23.02 w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pod hasłem: „Dzień Języka Angielskiego”, których celem było zapoznanie z symbolami i kulturą Wielkiej Brytanii. W zajęciach wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne uczęszczające do  budynku przedszkola przy ul. Felczaka.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat języka angielskiego. Dzieci dowiedziały się, że jest to język międzynarodowy, umożliwiający komunikację w wielu krajach na świecie. Następnie podawały nazwy państw, dla których pełni on funkcję języka oficjalnego. Wymieniły kolejno Anglię, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, a nawet kontynenty Amerykę i Australię. Przedszkolaki wraz z nauczycielem prowadzącym usystematyzowały wiedzę. Dowiedziały się, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leży na dwóch wyspach – Wielka Brytania oraz Irlandia. Starsze przedszkolaki odnalazły je na mapie i szacowały ich odległość od Polski. Wszyscy poznali flagę wyspiarskiego państwa i wymieniły kolory z jakich się składa.

Starszaki i maluszki poznały bliżej Zjednoczone Królestwo – głównie jego stolicę, czyli Londyn. Rozpoznały na ilustracji brytyjską królową Elżbietę II, która w tym roku skończy 95 lat! Oglądały także rezydencję monarchów – pałac Buckingham i zaznajomiły się z brytyjską tradycją picia herbaty. Prowadzący omówił wraz z dziećmi części ubioru stacjonujących pod pałacem gwardzistów. Uwagę najmłodszych przykuły wysokie czapki żołnierzy. Dzieci już wiedzą, że to bermyce wykonane z niedźwiedziej skóry.

W kolejnej części zajęć nauczyciel zaprosił dzieci do wspólnego zwiedzania miasta. Przedszkolaki poznały historię związaną z pałacem Westminster i wieżą zegarową. Podziwiały most zwodzony Tower Bridge ze szklaną szybą, umieszczoną w podłodze. Dowiedziały się, że mogą podróżować po Londynie dwupiętrowymi autobusami, które również są symbolem tego miasta. Dzieciom bardzo spodobały się niegdyś popularne, publiczne budki telefoniczne w czerwonym kolorze. Najwięcej emocji wśród najmłodszych wywołało londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. Przedszkolaki obejrzały krótki film przedstawiający muzealne eksponaty i galerię dinozaurów, gdzie można zobaczyć model ruszającego się, ogromnego Tyrannosaurus rexa.