"Słowiki"

" A TERAZ BAWIMY SIĘ KOLORAMI"

Elżbieta Kowalska |
24/
6
/2022

W miesiącu czerwcu realizowaliśmy dział pt.: „A teraz bawimy się kolorami”. Atramentowe wiry w szklance wody to pierwszy eksperyment jaki wykonaliśmy w tym miesiącu.

Potrzebowaliśmy do niego: szklanki, wody, farb, atramentu i kroplomierza. Gdy zgromadziliśmy potrzebne materiały przystąpiliśmy do działania. Wpuściliśmy kilka kropel farby do szklanki z wodą, Następnie dodaliśmy kroplę atramentu. Obserwowaliśmy co się będzie działo. To samo powtórzyliśmy w drugiej szklance i ku naszemu zdumieniu okazało się, że pomimo tych samych działań, tych samych kolorów powstały dwa różne zjawiska. I już wiemy, że nawet, gdy powtórzymy eksperyment milion razy, to za każdym razem uzyskane zjawisko będzie zupełnie inne od poprzedniego.

Co się tu dzieje? - to tytuł naszego kolejnego eksperymentu, do którego potrzebowaliśmy: dwóch słoików, wody, oliwy, farby, atramentu i kroplomierza.  Najpierw wypełniliśmy słoik do połowy wodą i dodaliśmy oliwy. Potem wypełniliśmy drugi słoik wodą wymieszaną z atramentem. Dodaliśmy oliwy, a na końcu wkropiliśmy na nią farbę w innym kolorze. Nie pozostało nam nic innego, jak obserwować, co się będzie działo. Powstałe zjawisko przypominało nam oczka tłuszczu w rosole. Lżejszy olej wypłynął  na wierzch
i rozlał się po wodzie.

Trzeci eksperyment to Gra kolorów na talerzu. Talerz, woda, miseczka i atrament to materiały, które potrzebowaliśmy do wykonania tego eksperymentu. Na talerz wlaliśmy trochę zimnej wody. Wpuściliśmy dwie krople atramentu na kostkę cukru  i postawiliśmy
ją na talerzu z wodą. Wszyscy byliśmy ciekawi, co takiego się wydarzy, a co się wydarzyło? Powstały piękne promienie. Cukier i atrament razem rozeszły się w wodzie. Cukier rozpuszczał się w wodzie niewidocznie, ale szybko i rozpływał się wraz z atramentem.

Ostatnim eksperymentem jaki wykonaliśmy był eksperyment pt. Tęczo, pokaż się. Do jego wykonania użyliśmy: filtru do kawy, nożyczek, pisaków zmywalnych, wody i talerzyka. Z bibułkowego filtru do kawy wycięliśmy gruby pasek. Narysowaliśmy na nim kropki pisakami zmywalnymi wodą. Moczyliśmy koniec paska w wodzie i obserwowaliśmy. Efekt eksperymentu nas bardzo zaskoczył. Bibułka nasiąknęła wodą, która rozprowadziła farby po wodzie. Farby z różną szybkością wchłaniane były przez bibułkę, stąd wyodrębniły się pewne kolory.

W miesiącu tym, udaliśmy się na wyprawę do lasu, aby świętować Światowy Dzień Lasu,  a tym samym zrealizować punkt z działu: ,,Przyroda wokół nas”. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zapoznały się ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Skorzystały ze świeżego powietrza, wsłuchując się w śpiew ptaków.  Przedszkolaki spędziły czas w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

I tak zakończyła się nasza ostatnia przygoda w ramach programu eksperymentalno – badawczego pt.: ,,Mały badacz i odkrywca”.