"Tralalinki"

DZIEŃ MATEMATYKI W ZIELONYM OGRÓDKU

Elżbieta Kowalska |
16/
3
/2022

Ostatnie dni zimy nas  nie rozpieszczały. Pogoda za oknem zachęcała bardziej do leżenia w łóżku niż do aktywnego wypoczynku, a i zdrowie „Tralalinek” nie miało się najlepiej. Cóż więc począć w przedszkolu, gdy niesprzyjająca aura dopada nas ze wszystkich stron? Zadbać o otoczenie! Dlatego 16 marca postanowiliśmy założyć zielony ogródek. Zanim jednak przystąpiliśmy do pracy pięciolatki zmierzyły się z rozwiązywaniem zadań matematycznych, dzięki którym utrwaliły liczebniki główne i porządkowe. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z przeliczaniem, a „sadzenie papierowych kwiatków” na tablicy magnetycznej sprawiło im ogromną radość.

Tralalinki z dużym zainteresowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (pojemniki, doniczki, podstawki, łopatki), a także nasionom i cebulkom. Przed przystąpieniem do pracy poznały również warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu.

Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela dzieci samodzielnie sadziły kwiaty w doniczkach z ziemią.

Jak się okazało, dzieci były zachwycone możliwością przesypywania ziemi, upychania jej w donicach i zwilżania wodą z konewki. Udając ogrodników rozmawialiśmy o tym po co roślinom są korzenie, dlaczego chowają je w glebie, dlaczego ziemia nie może być sucha.

Dziękujemy rodzicom Emila za przygotowanie materiałów, dzięki którym w naszej przedszkolnej sali z całą pewnością zrobiło się bardziej wiosennie.