Pstryczki

POWITANIE JESIENI

Elżbieta Kowalska |
23/
9
/2022

Dnia 23.09 przedszkolaki z grupy V „Pstryczki” wybrały się na spacer do Parku Kasprowicza, aby szukać śladów kolejnej pory roku i przypomnieć sobie o zasadach bezpiecznego spaceru. Wyjście było okazją do uwrażliwienia dzieci na zagrożenia, które mogą im towarzyszyć w drodze do przedszkola i domu. Nauczyciel przypomniał dzieciom o zasadach przechodzenia przez jezdnię oraz o zasadzie nie oddalania się od grupy.

Dzieci zgodnie przyznały, że pierwszą zmianą, którą można odczuć jest obniżenie temperatury. Ich uwadze nie umknęły również kolorowe owoce jarzębiny i dzikiej róży w pobliskich ogrodach mieszkańców naszego miasta. Przedszkolaki podczas spaceru natknęły się na skupisko grzybów i obserwowały kolory liści. Zebrały piękne, jesienne skarby – liście, żołędzie, kasztany, szyszki.

Po powrocie do przedszkola pięciolatki posegregowały jesienne dary, oglądały je i badały za pomocą dotyku. W wyniku wspólnych działań powstała ścieżka sensoryczna, po której starszaki spacerowały bez butów. Znalezione w parku skarby posłużyły Pstryczkom także w kolejnej zabawie, która poszerzyła ich wiedzę na temat różnych środowisk przyrodniczych. Dzieci klasyfikowały zbiory na dary lasu i dary sadu. Starszaki przeliczały jabłka, kasztany, grzyby oraz żołędzie. Na koniec dnia wszyscy wykonali piękne prace plastyczne, ukazujące piękno jesieni.