Wietrzyki

Polsko - Niemiecki Festiwal Piosenki Marynistycznej pt.: „Życie na morzu”

Elżbieta Kowalska |
18/
6
/2024

We wtorek, 18 czerwca, w naszym przedszkolu odbył się niezwykły Polsko-Niemiecki Festiwal Piosenki Marynistycznej pt.: „Życie na morzu”. W wydarzeniu udział wzięły przedszkolaki z różnych placówek szczecińskich, jak i Niemiec, co stworzyło niepowtarzalną okazję do integracji kulturowej i wspólnej zabawy.

Festiwal rozpoczął się od powitania gości przez dwóch prowadzących - Klaudię Dmochowską i Emila Słowickiego - nauczyciela języka niemieckiego. Gospodarze podkreślili znaczenie międzynarodowej współpracy oraz zachęcili dzieci do wspólnej zabawy.
Na scenę kolejno wkraczały grupy przedszkolaków, które w pięknych strojach śpiewały przygotowane przez siebie piosenki w języku niemieckim. Repertuar festiwalu był bardzo zróżnicowany. Każdy zespół miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, a także wzbogacenia występu o taniec i inscenizacje.

Nie zabrakło quizu z nagrodami oraz wspólnych zabaw ruchowych, podczas których polskie i niemieckie dzieci przełamywały bariery językowe. Po części artystycznej, gości zaproszono na pyszny poczęstunek. Dzieci zajadały się owocami i słodkimi smakołykami w kącikach kulinarnych.
Festiwal zakończył się uroczystym wręczeniem pamiątkowych dyplomów i upominków. Każda grupa otrzymała drobny prezent związany z tematyką marynistyczną.

W ramach przedsięwzięcia goście z Kindertagesstätte Randow-Spatzen i „Wietrzyki” spotkali się na wspólnym obiedzie. Menu zostało starannie dobrane, aby wprowadzić uczestników w morski klimat. Następnie grupy dzieci wyruszyły na wycieczkę do Morskiego Centrum Nauki. Tam spędziły czas na wspólnej zabawie, integracji i nauce. Mali odkrywcy świata zwiedzali pięć wystaw tematycznych, składających się z interaktywnych, samoobsługowych eksponatów, umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Oglądali części jednostek pływających i ich wyposażenie, narzędzia i przyrządy związane z żeglugą oraz różnymi pracami na morzu, modele i makiety.

Polsko-Niemiecki Festiwal Piosenki Marynistycznej „Życie na morzu” okazał się wielkim sukcesem i niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wspólne śpiewanie, zabawy, wycieczka, nie tylko dostarczyły wiele radości najmłodszym, ale także wzmocniły więzi między przedszkolakami z obu krajów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, wspólne przedsięwzięcia!