Grupy: VII, VIII, IX
Wyjście do Muzeum Narodowego w Szczecinie na warsztaty wielkanocne
Wielkanoc jest najdawniejszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzili je już Apostołowie. A w jaki sposób świętowali nasi przodkowie z Pomorza? Dlaczego wierni zaczęli przynosić do kościoła jedzenie w wielkich koszach, a w kościołach milkły dzwony? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła nam P. Ewa Kimak, która przeprowadziła z dziećmi warsztaty pt.: „Wielkanoc. Polskie zwyczaje i obrzędy”.
W czasie spotkania dzieci poznały zwyczaje ludowe związane z Wielkim Postem, Wielkim Tygodniem i Dniem Świętego Lejka. Dowiedziały się, że Niedziela Palmowa rozpoczyna okres świąteczny. Odkryły symbolikę wielkanocnych potraw i palmy. Pani Ewa pokazywała słuchaczom eksponaty z magazynów Działu Etnografii Pomorza, m.in.: terkotkę, wiklinowe kosze, formę do pieczenia baby oraz w kształcie baranka, naczynie do smażenia pączków i rzeźbę ukazującą zwyczaj oblewania panien wodą. Jednak najbardziej podobało im się tworzenie wielkanocnej pisanki przy użyciu gorącego wosku, a także barwników w różnych kolorach.
Zajęcia zakończyły się aktywnością plastyczną. Przedszkolaki kolorowały i wyklejały plasteliną wielkanocne koszyczki oraz pisanki. Zapraszamy do oglądania ich prac na tablicy naszych oddziałów!