Wszystkie Przedszkolaki

Dni Języka Niemieckiego 2024 i nawiązanie współpracy z Panią Katją Ezel (rodzimym użytkownikiem języka niemieckiego)

Elżbieta Kowalska |
7/
11
/2024

W pierwszym tygodniu listopada w przedszkolu zorganizowano Dni Języka Niemieckiego, podczas których dzieci ze wszystkich grup zgłębiały zagadnienia związane z symbolami narodowymi, kulturą oraz podstawowymi informacjami geograficznymi dotyczącymi Niemiec.

Pierwsza część zajęć koncentrowała się na fladze, godle oraz położeniu geograficznym Niemiec. Podczas zajęć dzieci porównywały polskie i niemieckie godła, odkrywając podobieństwa, takie jak kolory występujące na obu symbolach.

W kolejnej części zajęć dzieci poznawały tradycyjne baśnie pochodzące z Niemiec, takie jak „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka” czy „Królowa Śniegu”. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, skąd wywodzą się te opowieści, kto jest ich autorem i jakie wartości przekazują. Nauczyciel czytał wybrane utwory w języku niemieckim, co wzbogaciło ich wiedzę i wprowadziło w świat niemieckiej kultury literackiej.

Następnie dzieci poznały ciekawostki dotyczące Niemiec takie jak tradycyjne niemieckie dania śniadaniowe, najpopularniejszy sport, imponująca liczba rodzajów kiełbasy (około 150), lokalizacja największego ZOO czy słynny zamek Neuschwanstein, który stał się inspiracją dla logo Disney’a. Nie zabrakło również informacji o pochodzeniu najbardziej znanych żelków HARIBO.

Kulminacyjnym punktem Dni Języka Niemieckiego były warsztaty poprowadzone przez Panią Katję Ezel, rodowitą użytkowniczkę języka niemieckiego, na co dzień pracującą jako nauczycielka w IX i XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Warsztaty, które odbyły się w czterech grupach dzieci 5- i 6-letnich, dotyczyły symboli narodowych Niemiec oraz jesieni i były niezwykle ciekawym uzupełnieniem całego cyklu zajęć, wzbogacając go o bezpośredni kontakt z językiem niemieckim rodzimego użytkownika języka niemieckiego.

Było to spotkanie, które rozpoczęło współpracę z Panią Katją Ezel. Wstępnie ustalono kolejne na okres bożonarodzeniowy.