"Pstryczki"

Dzień Jeża

Elżbieta Kowalska |
10/
11
/2020

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto i że 10 listopada obchodzimy „Dzień Jeża”, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu najeżyć. Ale nie tylko najeżanie łączy nas z jeżami. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

W grupie V „Pstryczki” również obchodziliśmy dzień jeża. Tego dnia w sali czterolatków królowały Jeżyki. Podczas wspólnych zajęć dzieci wysłuchały wiersza B. Formy "Jeż", dowiedziały się jak wygląda, czym się żywi i gdzie mieszka. Aby bardziej poznać zwyczaje tego zwierzątka przedszkolaki naśladowały jeże podczas licznych zabaw ruchowych. Wysłuchały bajki: „Jeżyk Bartek zostaje w domu”, która pozwoliła dzieciom zrozumieć konieczność dbania o higienę i pozostania w domu w dobie koronawirusa. Pstryczki rozwiązywały także zadania matematyczne, a ich głównymi bohaterami były oczywiście jeże. Na zakończenie zajęć, w towarzystwie piosenek o głównych bohaterach dnia, przedszkolaki wykonały prace plastyczne i zrobiły pamiątkowe zdjęcie z jeżykami.