"Cudaczki"

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY

Elżbieta Kowalska |
17/
5
/2022

17 maja w grupie X zostały zorganizowane zajęcia o pszczołach. Obchody Dnia Pszczół były okazją do przypomnienia dzieciom znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności oraz pretekstem do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.

Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem tego święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m. in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie. W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt.

Dzieci w tym dniu były bardzo aktywne od samego rana. Wszystkie  przyszły pięknie przebrane za pszczółki. Uważnie wysłuchały wiersza, chętnie odpowiadały na pytania, pracowały z obrazkiem, eksperymentowały z miodem, kosztowały miód, ustalały jego kolor. Poznały nowy zawód  „Pszczelarz”, powtarzały rymowanki, malowały farbami pszczółkę. Najchętniej jednak zbierały miód. Zabawa z klamerkami, kolorową chustą, pomponami i muzyką pt.: Pszczółka  Maja”, trafiła najbardziej w gusta przedszkolaków. To był wspaniały dzień.