Wszystkie grupy

Dni Języka Niemieckiego 2023

Elżbieta Kowalska |
8/
11
/2023

W pierwszym tygodniu listopada dzieci ze wszystkich grup poznawały zagadnienia związane z symbolami narodowymi, kulturą i podstawowymi informacjami geograficznymi Niemiec pod hasłem „Dni Języka Niemieckiego”.

Pierwsza część zajęć dotyczyła flagi, godła, położenia geograficznego Niemiec. Dzieci poznały kolory występujące na fladze Niemiec oraz oglądały flagi wykonane przez innych przedszkolaków – flagę zbudowaną z klocków Lego, flagę wyklejankę, flagę z liści, flagę z klocków wafli czy z wielkich klocków. Dzieci oglądały również godło wykonane przez grupy starszaków oraz słuchały hymnu. Wspólnie szukaliśmy podobieństw do polskiego godła, a nauczyciel zwrócił uwagę dzieci na fakt, że zarówna na godle jak i na fladze Niemiec występują te same kolory.

W kolejnej części zajęć na podstawie planszy edukacyjnej przedszkolaki poznały wybrane zabytki Niemiec, które stanowiły wstęp do poznawania jedną z bardziej znanych historii z niemieckojęzycznego obszaru językowego. Dzieci obejrzały film animowany w języku niemieckim opowiadający historię muzykantów z Bremy, których pomnik podziwialiśmy na planszy edukacyjnej z zabytkami.

Trzecią częścią Dni Języka Niemieckiego było zaprezentowanie dzieciom 17 ciekawych faktów na temat naszego zachodniego sąsiada. Dzieci poza podstawowymi informacjami dotyczącymi stolicy, liczby mieszkańców, wielkości Niemiec dowiedziały się, jakie jest tradycyjne niemieckie danie śniadaniowe, który sport jest najbardziej popularny w Niemczech, ile gatunków kiełbasy produkują Niemcy (ok. 150), gdzie znajduje się największe ZOO oraz zamek z logo Disney’a i skąd pochodzi nazwa najbardziej znanych żelków HARIBO.

Każda z grup wykonywała również pracę plastyczną związaną z omawianymi zagadnieniami.

Ostatnim akcentem Dni Języka Niemieckiego był quiz wiedzy o Niemczech, który składał się z pytań odnoszących się do wiadomości przekazanym dzieciom. Za poprawne odpowiedzi dzieci otrzymywały małe niespodzianki.