Grupy: IV, VIII, IX

„Świat w przedszkolu” - podsumowanie programu edukacji globalnej Polskiej Akcji Humanitarnej. Przedstawienie kukiełkowe pt.: „Kiepski klimat w sosnowym lesie”

Elżbieta Kowalska |
10/
4
/2024

W roku szkolnym 2023/24 grupa IX realizowała program PAH pt.: „Świat w przedszkolu”, wpisany w założenia edukacji globalnej, będącej częścią kształcenia obywatelskiego i wychowania. Celem przedsięwzięcia było pokazanie poprzez zabawę, że wszyscy jesteśmy częścią świata. Odległe geograficznie wydarzenia wpływają na nas i mamy wpływ na to, co dzieje się na innych kontynentach.

Program skupiał się przede wszystkim na poszukiwaniu współzależności oraz wzmacnianiu otwartości na różnorodność, a także przygotowaniu odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom globalnym.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach zgodnie z modułami tematycznymi:

  1. Noc i dzień – Jak wygląda Ziemia z różnych perspektyw?
  2. Ciepło i zimno – Czym są zmiany klimatu?
  3. Woda i życie – Co się dzieje, gdy nie ma wody?
  4. Jedzenie i konsumpcja – Skąd pochodzi to, co jemy i pijemy?
  5. Migracje i integracja – Dlaczego ludzie opuszczają swoje miejsca zamieszkania?

            Na zakończenie sześciolatki pod opieką Pani Klaudii zorganizowały przedstawienie kukiełkowe w oparciu o ulubioną bajkę grupy pt.: „Kiepski klimat w sosnowym lesie”.
Poruszono w nim kwestię zmian klimatu i ukazano konkretne przykłady ich wpływu na środowisko. Zaproszeni goście, sześciolatki z grupy VIII i czterolatki z gr IV, uważnie oglądały poczynania Wietrzyków na scenie i chętnie odpowiadały na zadane pytania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystąpienia oraz realizacji programu.